Fitness zóna blog

TOP 10 Fitness tévhit – 6.

Következő gyakran hallott kérdés helyett egy kijelentés a 6. helyen: “túl öreg vagyok én már a sporthoz”.

Hol láttál, hallottál már ilyen korhatárt,ami a sporthoz volna szabva? Sportolni szinte 0 éves kortól lehet, de mindenkinek az életkorának megfelelő sportot kell választani-nyilván másfél mozgásformára van szüksége egy óvodás korú gyermeknek, mint egy felnőttnek.

Miért fontos az izmosság és a jó kondíció idős korban is?
Nemcsak a megjelenésünk, a külsőnk szempontjából van szerepe az izmainknak. Persze meghatározzák izmaink a formánkat, és a legtöbb edzeni járó embert, mindegy , hogy férfi vagy nő, főként ez érdekel és a jobb kinézet, szebb külső, formásabb test elérésének a vágya hajtja, ez viszi edzeni, de használati szerepük lényegesebb élettani szempontból. Az izmok képesek az alkalmazkodásra, megváltoznak, mégpedig olyan mértékben és módon, ahogy mi irányítjuk őket. Ezáltal változtatható meg a test formája, egyes testrészeink.
Visszagondolva az emberiség történelmében a munkát elsősorban emberek végezték az emberi testtel (gondoljunk csak a piramisok építésére az ókorban! vagy nem túl régen, akár száz évvel ezelőtt a szántó-vető ,mezőgazdász emberre) még mielőtt szinte minden tevékenységet gépesítettek volna, az emberek sok fizikai munkát végeztek, így nem volt szükség testgyakorlásra, pihenésre volt szüksége az embernek! Egy száz évvel ezelőtti , viszonylag nyugalomban élő ember életmódja a mai embert nyilván kimerítené.
Mi történik az izmokkal a mai modern, íróasztalhoz kötött világunkban? Jelenlegi kultúránk olyan, hogy ha valaki teheti, még a wc-re is autóval jár, és nem kell fel kelnie a fotelből ahhoz, hogy a televízión csatornát váltson, hanem egyszerűen megteheti a távirányító gombjával, tehát munkája során sem mozog, nem végez fizikai aktivitást, és otthon sem jellemző –a számítógép, a televízió előtt telik a szabadidőnk sok esetben. A válasz egyszerű: ha nem használjuk izmainkat, azok elsorvadnak, leépülnek, elveszítjük őket. A húszas éveink közepétől kezdve évente átlagban 2-4 %-a épül le az izmainknak, ami az életkor előre haladtával csak fokozódik. Hatvanas éveinkre akár izomtömegünk felét is elveszíthetjük!
Ez a folyamat nem szükségszerű, a folyamat megállítható és vissza is fordítható, tehetünk annak érdekében, hogy izomtömegünk ne lefelé, hanem felfelé épüljön, életkorunk előrehaladása ellenére. Izom építésébe soha sem késő belekezdeni, megfelelő edzés és táplálkozás kérdése az idős kori izomépítésnek, ami nyilván már a fiatalkorral szemben időigényesebb, kissé nehezebb feladat, de a közérzetjavító hatása a sportnak azonnal jelentkezik és idős kor ide vagy oda energikussá válik az idős sportoló is hatására. Emellett erősödő izomzat és erősödő csontozat a jutalma annak, aki idő korban is edz, nem fenyegeti a csontritkulás, csonttörések, megakadályozza szervezete lefelé épülését. 

A sportolás nem életkorhoz kötött, idős korban is el lehet kezdeni, sőt, ha eddig mozgásszegény életmódot éltünk, akkor valószínűleg izomtömegünkből már veszítettünk, tehát egészségünk érdekében el is kellene kezdeni mozogni. A rendszeres sport hatására testünk erősödik, vérnyomás és a vércukorszintünk stabilizálódik, javul a szervek és a bőr vérellátása, könnyebben dolgozzuk fel a minket érő stresszt, egészségesebben működik az immunrendszer, csökken a rák és a szívbetegségek előfordulásának valószínűsége, nő az önbizalmunk, fittebbé válunk. 

Tehát mozgásra fel:
Ne gondolkozz, csináld!

1545993_948145751872035_3009117109507921123_n

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!