Táplálékkiegészitőkről írok,kicsit bővebben- de kezdjük az alapoknál: ebben a bejegyzésben egy kényesebb témát szeretnék körbejárni és egy kis rendet tenni a fejekben a téma kapcsán. A táplálékkiegészítőkről szeretnék néhány dolgot tisztázni. Mert a fejekben mi jelenik meg a táplálékkiegészítő szó, vagy néhány termék kapcsán? Azonnal az, hogy “az a szteroid”! Nézzük akkor!
I.rész
1. Táplálékkiegészítő
A Wikipédia megfogalmazásában:
“A táplálékkiegészítők koncentrált tápanyagok, melyek arra szolgálnak, hogy kiegészítsék az étrendet. Egyfelől elősegítik olyan tápanyagok bevitelét, amelyekből nem tudunk elegendőhöz jutni pusztán a rendes étkezéssel (pl. vitaminok, ásványi anyagok), másfelől pedig bizonyos speciális célokat is szolgálhatnak, amiket a szilárd élelmiszerrel nem tudunk megvalósítani. Utóbbira a legalapvetőbb példa az edzés utáni tejsavófehérje turmix, ami azt a célt szolgálja, hogy az izmaink edzés után a lehető leggyorsabban fehérjéhez jussanak. Erre a célra a tejsavófehérje a legmegfelelőbb, semmilyen más táplálékkal nem tudjuk ilyen gyorsan az izomépüléshez szükséges aminosavakat az izmainkhoz juttatni.[4]“Forrás:https://hu.wikipedia.org/wiki/Test%C3%A9p%C3%ADt%C3%A9s
A táplálékkiegészítő tehát az, ami a neve: kiegészíted a táplálkozásodat vele valamilyen okból vagy cél miatt. Vitamin, ásványi anyag, vagy fő tápanyag. Tehát amikor bemegyek a drogériába, gyógyszertárba, boltba és veszek egy C vitamint, vagy tejsavó fehérje kivonatot, akkor nem kell hozzá engedély, recept, semmi,csak megvennem kell.
2. Szteroid
A szteroidok tehát kicsit egyszerűsítve ezt a bonyolult leírást: saját testünkben is megtalálható , saját testünk által előállított hormonok és hasonló anyagok, készítmények. Vásároltál már hormontartalmú készítményt? Ha igen, akkor tisztában vagy az áraival is, hogy egyik sem olcsó dolog, néhány 100 ft-ért nem vehetsz ilyet, de recept nélkül sem fogsz kapni a gyógyszertárban pl tesztoszteront.
Azt gondolom hétköznapi gondolkodásban talán a ár a legfontosabb különbség, hiszen egyik táplálékkiegészítő gyártó sem bolond, vagy a saját pénztárcájának akkora ellensége, hogy a drága anyagot egy olcsón eladható vitaminba, vagy fehérje turmixba ” belerejtse” vagy netán “felturbózza” vele azt. Hiszen míg egy elég drága nagy kiszerelésű multi vitamin havi adagja 3-5 000 ft, vagy a fehérje kivonat havi mennyiségének kb. ára -8-12 000ft -ezzel szemben a sportolók számára tiltólistán levő doppingszerként ismert készítmény ára napi!!!!! szinten elérheti akár a 10-12 000 ft összeget. Tehát megérné a gyártónak?
Emellett titokban sem tehetik bele, hiszen a versenyeken a versenyzőknek kötelező a doppingvizsgálat,ha a sportoló nem tudja, hogy a fehérje, vagy a vitamin tablettája tartalmaz valami tiltott hormont, stb, akkor beperelhetné a gyártót, ha ilyen hiba miatt bukik meg a vizsgálaton….A gyógyszertárban ha szétnézel, vagy kérdezel, általánosságban megtalálod azokat a táplálékiegészitőket,(recept nélkül) amiket sportolók számára gyártó cégnél is megvásárolhatsz a márkaboltjában. (A tapasztalatom az, hogy sportolók számára gyártott táplálékkiegészitők ára általában kedvezőbb is a gyógyszeripari termékektől, nagyobb mennyiségekben található a vitamin, stb és általában a cukortartalom sem okoz problémát, nincs benne,a gyógyszeripari vitaminnal, táplálékkiegészitővel szemben.)
Ami táplálékkiegészitő , ne félj tőle: vitamint, fő tápanyagokat tudsz vele bevinni a szervezetedbe, – tiltott , doppingolásra használatos különféle vegyszereket, hormonokat nem!
Ha hasznosnak véled írásomat, ne fogd magad vissza: oszd meg!
🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: