Miután előző írásomban itt: https://fitnesszona.cafeblog.hu/2015/08/10/szteroid-vagy-nem-szteroid-taplalekkiegeszites-1/ tisztáztuk a táplálékkiegészítők jelentését, néhány , főként sportolás mellé ajánlott, vagy gyakran használt terméket nézzünk meg bővebben!
1. Vitaminok, ásványi anyagok
Mikrotápanyagoknak minősülnek, ami köznyelvi megfogalmazásban azt jelenti, hogy pici mennyiségben kell napi szinten a szervezetbe bevinni. Ha nem kerül egyes vitamin, ásványi anyag bevitelre táplálékban, vagy kiegészítő formában, hiányállapot, betegség léphet fel hiányában. Legismertebb például a C vitamin, hiányában skorbut nevű betegségben szenvedhetünk, vagy A vitamin hiányában farkasvakság léphet fel) Egyes vitaminok, ásványi anyagok a betegségek megelőzését, az egészséges immunrendszert szolgálják, építik, míg egyesek a keletkező szabad gyököket semlegesítik szervezetünkben. Vízben és zsírban oldódó vitaminokat különböztetünk meg, ez azért fontos, mert a zsírban oldódó ( A, D, E,és K vitamin) adagolására különösen kell figyelnünk, a szervezet raktározza azt, így nem szabad túladagolni, mert az is betegséget okozhat! A vízben oldódó vitaminoknál más a helyzet( B1,2,.. vitaminok, C,… vitaminok), többlet esetén kiürül a veséken át a szervezetből, de túladagolása így sem hasznos. Napi beviteli irányadó mértéket találunk általában a vitaminok csomagolásán, de háziorvosunk, gyógyszerészünk is tud ebben segíteni. Betegségek esetén, nehéz fizikai munka végzése esetén, stresszhatások estén vagy rendszeres sporttevékenység miatt többlet vitamin bevitelt igényel a szervezet. Ilyen esetekben szedj egy jó multivitamin készitményt, C vitaminnal, és Ca, Mg kiegészitéssel télen plusz D vitaminnal! Tapasztalatom szerint ár érték arányban a sportolóknak táplálékkiegészítőt gyártó cég márkaboltjában jobb vásárolni, mint a gyógyszertárban, a gyógyszeripari termék lehet kicsit olcsóbb, de meg kell nézd a tartalmát :általában kevesebb benne a hatóanyag, és kevesebb napra elég a vitamin.
2. Fehérje italpor, turmix
A fehérje makrótápanyag egyike. Esszenciális fehérjéket ismerünk, ami azt jelenti, hogy nélkülözhetetlen a szervezet számára, ebből épülnek fel a sejtjeink, szervezetünk nem , vagy csak nagyon kis mértében tudja előállítani. Táplálékkal , kiegészítőkkel tudjuk bevinni, azonban nem raktározódik ( a szénhidráttal és a zsírral ellentétben). Esszenciális aminosavak: fenil alanin, hisztidin, izoleucin, leucin, lizin, metionin, treonin, triptofán, és valin. Testtömeg szerint és fizikai munka jellege szerint határozható meg az ajánlott napi bevitel mennyisége: nem sportoló ember számára 1 g / tt kg, sportolóknál 2-3 g /tt kg lehet a mennyiség sporttól, céltól függően. Például egy 60 kg súlyú nő estében akár 180 g fehérje bevitele is szükséges lehet, ami azt jelenti, hogy csirkehúsból (100 g csirkehús 21 g fehérjét tartalmaz) kb 900 g csirkehús elfogyasztásával tudja fedezni ezt a szükségletet. Edzések után gyorsan felszívódó fehérjére lehet szükség, amit hús és más fehérjetartalmú étel helyett tejsavó kivonattal(ami tartalmazza az esszenciális és emellett nem esszenciális aminosavakat is ) legegyszerűbb bevinni, ami valóban gyorsan képes felszívódni és beépülni a szervezetbe, protein turmix formájában, ami szintén nem szteroid 🙂 , – egyszerű tejsavó kivonat, az előállítási mód különbözik, illetve a hozzáadott szénhidráttartalom. Közismertebb formái gyógyszertárból és egyéb drogériákból általában nőket célozva szép pink csomagolásban beszerezhető, fogyókúrás italporként hirdetve ( vagy azonos a szilárd ételt elfogyasztani képtelen betegek számára egy adagos kiszerelésű folyékony tápszer is!) azonban árban legalább a duplája és cukortartalomban is kb duplája a sportolók számára gyártott tejsavó kivonatnak.
3.BCAA
Az esszenciális aminosavak közül 3 féle : leucin, izoleucin és valin a BCAA. A fehérjék építőkövei. Izomzatunk 30-35% épül fel belőle. Sportolók, nehéz fizikai munkavégzés mellé izomépítő és izomlebontást akadályozó szerepe miatt ajánlott, sérülésből való felépülést gyorsitja, öregséggel együtt járó izomvesztést gátolja! A leucin javára legalább 2:1:1 arányban legyen elosztva a mennyisége a készítménynek, tabletta, kapszula, por alakban megvásárolható.Edzés előtt és edzés után is vigyél be belőle!
4. Glutamin
Izomzatunk 60%-át alkotja. Nem esszenciális, azonban nem tudja elegendő mennyiségben előállítani szervezetünk. Stresszhatásra, intenzív edzések hatására, betegség estén nő a glutamin igényünk. Az izomzat lebontását akadályozza meg. Emellett az immunrendszer egészségesen tartását segíti, az egészséges bélflóra egyik építőköve. Emiatt számolni kell azzal, hogy az elfogyasztott mennyiség kis része jut csak el az izmokhoz, elhasználódik az emésztőrendszerünkben. Edzés előtt és edzés után is fogyaszd!
5.Kreatin
Edzések során izom és erőnövelő hatású,azonban mellékhatások nélkül! Az edzés során segíti az izmok szénhidrátból energiát nyerő folyamatát, visszapótolja az energiát. Hidratálja az izomsejteket, hidratált sejtekkel jobb a munka, később fárad el az izom, nagyobb súlyt bírsz el- jobban fejlődik az izom, erősebb leszel. Szedése első héten naponta több alkalommal , emelt adagban szükséges, majd legalább 2-3 hónapig vagy fél évig kúraszerűen testtömegtől függően normál adagban.
6.L-carnitin
Zsírégető hatású- edzés mellett! Segíti az izom regenerálódását edzés után. Elősegíti a sejtek zsírfelhasználását, a zsír sejtekbe jutását. Régen a vitaminok közé sorolták, a szervezet is előállítja, de kis mennyiségben, húsokban fellelhető még. 500-1000 mg mennyiség fogyasztása javasolt naponta, edzés előtt , folyadék, tabletta, kapszula formájában kapható.
Végigvettem a legkedveltebb, vagy legajánlottabb kiegészítőket edzés mellé, számomra fontossági sorrendben- azonban a táplálékkiegészítők tárháza ennél jóval szélesebb!
Ha tetszett, hasznosnak találtad írásomat, ne fogd vissza magad, oszd meg másokkal is! 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: