Fitness zóna blog

Futásról kezdőknek

A futás nagyszerű tevékenység, ami segít az anyagcsere pörgetésében, így az egészséges fogyásban is segítséget nyújt, segít a stresszoldásban, energiával tölt fel és kortól nemtől függetlenül bárki űzheti! Amennyiben fogyni szeretnél, illessz az edzésprogramodba futást is, természetesen az alapszabályok figyelembe vételével: extrém túlsúly, fájó , problémás izültek esetén nem kezdhetsz futással, ha bírod, csakis séta lehetséges egyéb izomfejlesztő edzésekkel kombinálva! Kérj edzői segítséget edzésprogramod kialakításában, személyre szabásában! Amennyiben néhány kilótól szeretnél megszabadulni és nem gátolnak problémás izültek, akkor kezdheted a futóedzéseket is!

A futásaim közben nagyszerűen lehet gondolkodni, rendszeresen kikapcsolok közben és nagyon sok gondolatom támad. A héten az jutott eszembe, hogy mennyi emberrel találkozom, aki azt állítja magáról, hogy nem bírja a futást, vagy ritkábban: hogy nem tud futni. Futni mindenki tud. Pont.  …és mindenki. Valószínű, nem a megfelelő módszerrel tetted, nem felkészülten, nem megtervezetten, nem fokozatosan. Igen, mindenki azt gondolja,  a futás az  a tevékenység, ami  gyermekkorban magától megy, iskolában rendszeres, akkor hát csak el kell indulni és kész! Hát nem egészen így van. 

125727

1.Futófelszerelés

Nem kell semmi drága és márkás holmira gondolni, de kell valamilyen cipő a lábadra. Sportcipő, tornacipő-kezdőknek szinte mindegy-mozogni tudj benne, ne a műanyag és merev talpú kínai sportcipő legyen, akkor inkább egy egyszerű iskolai tornacipőt vegyél. Sima tréning nadrág vagy cicanadrág és kényelmes felső tökéletes. Nem kell túl parázni a futófelszerelések, ruhák megvásárlását, ha már rendszeresen futsz, és kialakult  a táv , a hely, akkor ahhoz való cipő legyen az első beruházásod( betonhoz, futópályához, természetes talajhoz,…) és természetesen nem biztos, hogy a legdrágább cipőt kell megvásárolnod ekkor sem, egy egyszerű modell tökéletesen megteszi. Ha valaki extrém távokat, maratonokat fut, akkor lábai, ízületei védelmében van szüksége a minél jobban kialakított futócipőkre, aki heti 3x 4-8 km-es távokat fut, szükségtelen nagyon magas árú, szuper extra futócipőkre beruházni, egy egyszerűbb megfizethető modell jó választás, és megfelelően kíméli izületeidet.

2. Vitamin és táplálék kiegészítő

Semmi szükség eleinte kiegészítésre, nem ez kell az első dolgod legyen. Rendszeressé válás esetén multivitamin, és fehérje kiegészítés javasolt az egészséges szervezet és a megfelelő izom -megtartás miatt. 

3.Indulok futni!

Na ez itt a sarkalatos pont a történetben: legtöbben nem annyira szeretik a futást felnőtt korban, egy kötelező feladat volt az iskolában, semmi pozitív élmény nem köthető hozzá-tudjuk le gyorsan! Elkezd rohanni, majd ha még jó az állóképessége, olyan 5 perc elteltével(ha kevésbé jó, akkor már 2-3 p is elég!) már elfogy a levegő-na nem állok meg, nyomom még tovább! Még kb 2 percig bírja tovább, és végképp elfogyott a levegő -meg kell állni! A pulzus a csillagokban, a levegő = 0, máris megvan a következtetés: “nem bírom a  futást”!Ugye ez ismerős Neked is? Veled is megtörtént már? Itt jön képbe a tudatosság, hiszen mindennek kulcsa a tudatosság, bármi tevékenységbe kezdesz!

Tanuld meg a futást! Módszeresen és odafigyelve egy stopperrel vagy telefonnal a kézben kezdd el a futást-mérni kell az időt! Ne akarj gyorsan megszabadulni, gyorsan letudni, befejezni, mert nem lehet. Váltogasd a futást a sétával, majd megint futás és séta, és így tovább! Elsőként 1 p futást 2 p séta kell kövessen, de az 1 p futás olyan tempóban, hogy meg tudj szólalni!!!! közben( ne vidd magasra a pulzusodat!), a séta pedig tempós legyen -itt viszont ne essen túlságosan le a pulzusod! Mikor néhány alkalommal már ezzel a módszerrel le futottál kb. 30-40 percet, megy akár 40 percen keresztül ebben a változatban a futás, akkor változtass:  2p futás, 2 p sétára, majd amikor már nem jelent kihívást ez a módszer, túl vagy 5-10-vagy 20,( vagy amennyire szükséged van) ilyen alkalmon-  fordítsd az arányt 2 p séta 1p futásra. Aztán pedig szép lassan kezdd összemosni, kihagyni a sétákat, egyben lefutni 10, 20 perceket. Amint egyben le tudod futni a szokásos idődet, lehet kezdeni növelni a távot, addigra megszokod azt a tempót, amivel jól tudsz futni, és kitartó tudsz lenni, nagyobb távokat is elkezdhetsz kipróbálni, ha rá tudod az időt szánni,és ha kell közben sétálni, akkor pihenj kicsit bátran!

Mindenki megtanulhat futni, nincs olyan , hogy valaki alkalmatlan lenne rá! 🙂

17092_2039113952895029_5872901652891437256_n

Folytatás következik!

 

Ha tetszett a cikk, vagy hasznosnak találtad, ne fogd vissza Magad:oszd meg másokkal is! 🙂

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!