Várandósság egy örömteli életszakasz egy nő életében, a babavárás öröme sok mindenről elvonja figyelmünket. Azonban sok változás áll be ilyenkor a test tekintetében is. Figyelembe kell venni a testünket- ami hétről hétre képes változást produkálni. Általánosságban elmondható már a várandósság elejétől kötőszöveti lazaság alakul ki, emiatt az ízületek kevésbé stabilak. Az idő előrehaladtával a testsúly növekszik, ez jelentős terhet ró a szervezetre az ízületek mellett. A gerinc alsó szakasza problémás , a derék fájás jellemző a felsőtest súlypontjának előretolódása miatt, ahogyan a has növekszik és egyre domborodik előre. A hátizmok feszülhetnek, görcsös fájdalmas csomók alakulhatnak ki benne. A szülés sem oldja meg a hátfájás problémáját, ugyanis a szoptatás is és az általában rohamtempóban gyarapodó súlyú baba emelgetése is megterhelést jelent hátizmoknak. A láb sem teljesen problémamentes, szokták kismamák említeni, hogy várandósság alatt nőtt a cipőméretük. A kötőszöveti lazaság miatt a lábcsontok szétterpeszkednek, jó esetben csak kicsit kevésbé stabil a láb, de akár hosszboltozati süllyedés , saroktájéki fájdalom, csonthártyagyulladás is kialakulhat, a láb bevizesedhet a kevésbé jó keringés miatt. A mozgás segíthet a problémák megelőzésén, vagy kialakulás esetén a mérséklésén.
(Kép: pixabay.com)
A sport tekintetében az első hogy egészséges terhesség alatt sportolhatsz, és a legfontosabb mérvadó az orvosod véleménye, ha ő eltilt a mozgástól, akkor nem is kell tovább olvasnod, mert akkor nem mozoghatsz!
Ha várandósság előtt nem sportoltál, akkor ez nem az az időszak, amikor el kell kezdened! Nem ebben a 9 hónapban fogsz felkészülni életed első maratoni futására, sem az első fitness versenyed színpadán nem most fogsz megjelenni. Amit tehetsz, az leginkább a séták beiktatása, és egy terhestorna, vagy terhesjóga foglalkozás keresése, ami egy nagyon finom mozgás, inkább nyújtásokat, nagyon könnyű átmozgatást jelent.
Fotó: pixabay.com
Ha a várandósság előtt sportoltál, rendszeresen, akkor az orvosod engedélyével folytathatod a megszokott mozgást(kivéve az extrém sportok, vagy extrém terhelést jelentő sportok) , de a szervezetbeli változások figyelembe vételével az edzés intenzitást csökkentened kell, nagy intenzitású edzést ne végezz! Nagyon figyelj a szervezeted jelzéseire, és az egyik alapja a várandósan végzett edzésnek, hogy ne melegedj túl! Tarts szünetet, fújd ki picit magad, ha azt érzed, nagyon meleged van. Kerüld a préseléses mozgásokat, ne emelj, mozgass nagy súlyokat! Ha súlyokkal dolgoztál előtte, akkor most vegyél vissza , kisebb súlyokat használj, ne most akard növelni izmaid méretét, és nagyságrendeket fejlődni a használt súlyok tekintetében- egyszerűen az átmozgatás a célja az edzéseknek. Kerülni kell az oxigénhiányos folyamatokat, állóképességi edzéseknél például ne hajtsd magad túl! Hasizom gyakorlatoknál a has túlzott feszülése kerülendő, ilyen például a nagyon odafigyelve , koncentráltan , gondosan kivitelezve végzett hasprés! A hasizmot kell dolgoztatni, hiszen 9 hónapig csak nyúlik, és a végén hatalmas munka vár rá – de csakis óvatosan végezve néhány lábemeléses gyakorlatot, aminél nagyon figyelj a szervezet jelzéseire, hasi görcsök, vagy feszülés estén azonnal hagyd abba! A has megütését, ütődését estleges ütközéseket másik emberrel gondosan kerülni kell, emiatt a különféle csapatjátékok kerülendők!
Fotó: pixabay.com
Aerob mozgás közepes intenzitásban végezhető, a pulzus ne menjen a maximális pulzusszámod 80 %-a fölé! – onnan tudod meg, mi a maximális pulzus számod, hogy alkalmazod a képletet: ( 220-életkor) X 0,8 Pulzusmérő óra használatával kontrollálhatod értékedet, vagy óra nélkül általánosságban elmondható, hogy ez körülbelül annak a futás( de edzettségi szinttől függően lehet , hogy ez már inkább csak kocogás) tempónak felel meg, amikor még egyáltalán nem kapkodsz levegőért, simán tudsz beszélgetni a futópartnereddel. (Ha neked levegőért kell kapkodnod, képzeld el az a pici test, aki mindent Tőled kap, és Tőled függ, mit élhet át! )
Mindig figyeld a tested jelzéseit, amint sport közben valami szokatlan, vagy furcsa, kellemetlen, fájdalmas, vagy feszülő érzés, vagy görcsölnél-azonnal hagyd abba a mozgást, bármennyi ismétlésed vagy idő, vagy táv lenne hátra, itt nem a határaid feszegetése cél, hanem a könnyű átmozgatás, és a baba egészsége mindennél fontosabb, mindent fölülír!
A könnyű sport, a mozgás nagyon fontos ebben az életszakaszban is, – javítja a vérkeringést , az oxigénellátottságodat, átmozgatja a merev izmokat,ezzel megkönnyíti a babavárás időszakát, megelőzheti egyes kórképek kialakulását, megelőzheti a túl sok plusz kiló felszedését, könnyebbé teheti a szülést, segít megelőzni a depresszió és egyéb lelki betegségek kialakulást, a baba érkezésével járó fizikai és lelki megterheléseket könnyebben viseli a sportosabb, aktívabb életet élő kismama.
Figyelj oda magadra a baba várás időszakában is, élj egészségesen!
Ha hasznosnak tartod a cikket, vagy van ismerőseid közt,akit érdekelhet, oszd meg bátran, jusson el minél több olvasóhoz! 🙂
Ha a facebookon is meglátogatnál,megteheted a facebook oldalam megtekintésével!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: