Alakformálás? életmódváltás? edzés? egészséges étkezés? diéta vagy fogyókúra? melyik edzőt válasszam? kitől kérjek tanácsot?
Mind nehéz kérdések. Ha valaki nem tanulta , akkor természetes , hogy nem tudja, mit kell csinálnia egy edzőteremben, mik azok a félelmetes gépek, hogyan kell őket használni, nem tudja, hogyan, hány alkalommal, vagy egyáltalán milyen edzésmódszer, amit válasszon, milyen edzéstervet kövessen, mit kellene változtatni az étkezésén, mit hogyan egyen, hogy fogyni tudjon, vagy hogyan kell egy egészséges étrendet összeállítani. Az internet világában azonban már mindent megtalálsz a világhálón: edzésterveket, étrendeket, fogyókúrás csoportokat,… és minden oldal azt hirdeti, csak az övé az egyetlen jó módszer, és itt nem a “csodamódszerekre” és ” 3 napos csodadiétákra” “pirulákra” gondolok.
Nem is olyan egyszerű választani! Hiszek a személyközi kapcsolatok erejében, a tapasztalatok továbbadásában, ebben az elszemélytelenedett világban is, hiszen ismeretlenül, a közösségi, vagy bármilyen netes oldalra olyan fotót és tartalmat töltök, amilyet akarok, úgy manipulálva a mondanivalómat, ahogyan akarom.( Sok sok ellentmondásra , érdekességre is akadok a közösségi oldalakon.)
Például bármikor alátámaszthatom előtte és utána fotóval a szuperhatékony popsiformáló programomat, ami annyira szuper, hogy körülbelül még egy nadrágcserényi idő is eltelhet a két kép között, és a rossz megfigyelő olvasók nem is veszik észre a pózok közötti óriási különbséget- merthogy általában nem is figyelünk erre, csak az ilyen hozzám hasonló vásott szemű olvasók szokták kiszúrni. Nem kell hozzá semmiféle különleges edzésterv sem, hogy egyes pózokban és néhány nadrágban a popsi sokkal kerekebbnek hasson.
Vagy pedig életmód tanácsadással foglalkozó sok-sok követővel rendelkező oldal egyik poszt szerint testtömeg kilogrammonként 3 g szénhidrátfogyasztással fogyókúrázott (testépítésben, fitneszben a szálkásító, és a tömegesítő diéták lényege a testtömeg kilogrammhoz szabott fehérje és szénhidrát mennyiségének változtatása) , pár poszttal fentebb pedig már ezzel a mennyiséggel tömegelni kezd???? – tényleg senki sem szokott lapozgatni a posztok közt? (Pedig érdemes lenne, mert egyéb érdekességeket is fedeztem fel nála… 🙂 ) Biztosan tőle kell étkezési tanácsot kérni? Na és az önjelölt fitnesz modellek? Kiposztolom, hogy fitnesz versenyen veszek részt versenyzőként. És a kategória?- biztosan “valódi” fitnesz verseny ez? Biztosan nagy teljesítmény felkészülni egy olyan kategóriára, -na és ugyanúgy kell emlegetni, mint pl. Toldi Zsuzsit, Nagy Bettit, Csörgő Adrit???- amire otthoni edzéssel készül fel valaki ( kivéve, ha te egy konditeremben élsz, mert máskülönben sajnos nem tudom elképzelni sem a komoly felkészülést: hogy hogyan guggolsz 70-80-100 kg-al a nyakadban, vagy lábtoló gép sem áll a nappaliban senkinek 200-300 kg súllyal, na és hát a keresztcsiga sem tartozéka például a hálószobának 40-60kg súlyokkal 🙂 ) , vagy ne adj Isten edzés nélkül, mert a kategória fotóalbumát lapozgatva elkeserítő, sportot nem sokat látott testeket is láttam a képeken( persze a való életben le a kalappal a vékony és valamelyest némelyik még sportos testet is villantó indulók előtt, mert ugye ők nem az elhízottak táborát szaporítják! ) mindemellett elképesztő, hogy fitnesz verseny indulói ennyire kritikán aluli testeket mutattak be testépítés szempontjából!-és ez is fitnesz verseny, ő is egy versenyzőnek minősül a nevezésével… a “versenydiéta” , amit egy egész cikkben vesézgethetnék, pedig ügyesen posztolgatva, hátha jó sok követője anyagcseréjét sikerül hazavágni vele…. Az otthoni edzés nem rossz, hiszen nem mindenki képes eljárni edzeni egy egy helyre, de legnagyobb buktatója az, hogy emberek vagyunk, és emberi tulajdonságunk miatt szeretünk a komfortzónánkon belül maradni – kicsit ellógni az edzést, kicsit ellazsálni- otthoni körülmények közt ez megy is. Nagyon nem tudod a saját határaidat feszegetni. Senki sem szól rád, ha nem csinálod meg az utolsó két ismétlést, vagy ha nem szabályos a gyakorlatod és emellett nyilván nincs felszerelve az otthonod egy gépparkkal és súlyzószettek sem állnak halomban a szobákban – emiatt van a profi versenyzőknek ( még ha ő maga edző is, és dolgozik is a szakmájában, netán több versenyzőt felkészített már) egy saját felkészítő edzője, aki felügyeli és segíti a versenyfelkészülését, a folyamatos fejlődését, előrelépését elősegítve. Mindezek mellett még egy olyan profi versenyzőt sem láttam, aki a versenyére nem edzőteremben készült vagy gondolj csak bele : az olimpiára otthon ?!
Ez a női kategória ugyanúgy sok kérdést vetett fel bennem, és számomra szinte teljesen megegyezett az egy héttel előtte történt egyik híres celebünk fitnesz versenyzésével, egy új kategóriában, Fittman kategória.
(A kép forrása: ripost.hu)
-Edzői szemmel nézve aki egy ország televízió nézői előtt vállalta fel a plasztikai beavatkozást a kockás hasért versenyre készülve- akkor ő milyen fitnesz versenyző is? És valóban lehet versenyezni egy fitnesz versenyen zakóban , és hosszú nadrágban a színpadon? Hol és hogyan láthatóak az izmok???? Miféle testépítő kategória ez??? Akkor a nők kosztümben lesznek a női megfelelőjében??? Ő is fitnesz versenyző a versenyen részvétele szerint pedig! Fitnesz versenyzőként tehát akár ő is foglalkozhat tanácsadással, versenyre felkészítéssel, hiszen még nyert is, biztosan sokan kérdeznének étkezési tanácsokat tőle.
Talán nem véletlenül készülnek kemény edzőtermi edzésekkel évekig a valódi testépítők- bármilyen kategóriában, és nem 2-3 hónap alatt ( ja, és nemcsak akár 60-70 kg leadásával ) van készen az adott versenyre alkalmas jó forma! Jó és nagyon szép teljesítmény megszabadulni 60-70 kg- tól, mindenképpen dicséretes, de ezzel még nem kell mindenkit fitnesz versenyzőnek kikiáltani! A fitnesz versenyen- mindegy, hogy női vagy férfi kategória- a verseny kategóriájának megfelelő módon különféle szinten kidolgozott izomzatot kell bemutatni, azért szenvednek a versenyzők a versenydiétával, hogy ne fedje zsír az izomzatot, és a folyadékmegvonás is szintén hasonló okok miatt kell: a bemutatható kidolgozottság, “megépítettség ” kell egy versenyen, ez az alap.
(Vannak nem hivatalos versenyzőknek szóló, kifejezetten amatőr versenyzőket kereső nagyon jó tehetségkutató versenyek- ami nem ez a kategória. Ha valóban komolyabban szeretne valaki versenyezni, de nem érzi még magát a profik közé valónak, meg tudja magát méretni egy kisebb versenyen. )
Vagy az edzői végzettséggel sem rendelkező edzők? Akinek fogalma sincs, hogy egy kezdőnek miért kell a teljes testet átmozgató edzésterv, és kezébe nyomja az első alkalommal edző , a teremmel egyáltalán ismerkedni kezdő valódi kezdőnek az 5 napos osztott edzéstervet( persze a gyakorlatok helyes kivitelezése nélkül)? Ami már bőven haladó edzésterv….de anatómiai , és edzésélettani ismeretek nélkül nem is olyan egyszerű , talán nem is véletlenül oktatják az edzőképzésben….ezen kívül csoportos edzést, aerobikot, fitnesz edzést is előszeretettel tartanak mindenféle végzettség nélkül, betanulva a netről néhány videót, jó esetben, na és akkor edzésről edzésre abban az örömben van részed, hogy nagyjából ugyanazt nyomhatod le minden edzésen, égész jól betanulhatod, és könnyedén követed, – ő honnan tudja felépíteni az edzését? Mitől lesz hatékony az az edzés, amiben mindig ugyanazt csinálod ? (Semmitől, mivel megszokja a szervezeted, nem jelent terhelést számára 🙂 Honnan tudja az “edző”, melyik gyakorlatnak mi a helyes végrehajtási módja, és hol a helye az edzésben és miért is pont oda tehetem bele? Melyik gyakorlat sérülésveszélyes? Melyik gyakorlat milyen módon tilos? Melyik gyakorlat veszélyes az ízületekre? Milyen bpm-el rendelkező zenét milyen csoportnak lehet alkalmazni, milyen edzéshez milyen bpm szükséges? Milyen résztvevők esetében hogyan változtasson a gyakorlatokon? Vagy hogy melyik a könnyített verziója egyes gyakorlatoknak, vagy hogyan, milyen gyakorlatokkal lehet megerősödni egy adott nehéz gyakorlat végrehajtásához? Ha Te nem vagy teljesen egészséges, van valamilyen krónikus egészségügyi problémád, vagy mozgásszervi eltérésed, deformitásod, betegséged- honnan tudja, milyen gyakorlatot tilos végezned, hogy ne árts a testednek? Ha egészséges vagy is ,a gyakorlatok helyes kivitelezésére akkor is figyelned kell, – hogyan segíti elő, hogy ne árts magadnak, ne sérülj meg a helytelen gyakorlat végrehajtással?
Dohányzik? Akkor a legjobb amit tehetsz: menj tőle messze! Hogyan győz meg bárkit is az egészséges életmód fontosságáról, aki igen látványos egészségkárosító szokás rabja? Az edzés végén, esetleg közben kiszalad rágyújtani…. a saját határait sem képes feszegetni, így téged sem fog erre megtanítani egy szenvedélybeteg ember.
Na és akkor nézzük meg milyen is a jó edző! 🙂
Egy edzőn lásd azt viszont, hogy a sport szerelmese! Látszódjon a testén a sport nyoma! Tudnia kell közvetíteni feléd a sport szeretetét, emellett változatosak az edzései, örömmel segít a kérdéseidben! Maga is sportol, hiszen az, ha edzést tart, az a Te edzésed, nem róla szól, és egy valóban sportot szerető ember igényli a saját edzést, a saját határai feszegetését. Az egészséges életmódot képviseli, aminek a sport is szerves része. Szinte életmód tanácsadód, életvezetési tanácsadód is tud lenni, ha kell- tudsz tőle kérdezni az egészséges életmód kialakításában, tud segítséggel lenni, nem csak szokásos frázisokat hallasz tőle, hanem gyakorlati tanácsokat tud adni, személyre szabva, esetleg apró tippekkel segít! Tisztában van az egészséges étrend alapelveivel, alkalmazza is, az egészséges életmódot is beleértve. Figyel rád, nem a telefonját nyomkodja edzés vagy tanácsadás közben.
Figyel rád, akkor is ha csoportos edzésen vagy nála, többen vagytok, próbál a csoportban mindenkire figyelni. Egy jó edző 2 négyzetméter terülten képes megedzeni téged, mindenféle eszköz nélkül is, hogy 2-3 napig izomlázzal kínlódsz, bármilyen edzett is legyél! Gyakorlatok, gyakorlatsorok tárháza van a fejében, képes változatossá tenni az edzést, de az edzésintenzitást is! Tud motiválni Téged, általa kicsit jobban feszegeted a határaidat, ezért fogsz könnyedén fejlődni! A komfortzónádon belüli kényelmes edzegetés nem fejleszti a testet, nem ad többlet terhelést a szervezetnek,- kicsit többet,kicsit másabbat, kicsit másképp…valamit mindig kell változtass, egy jó edző erre figyelemmel tud lenni, segíti ezt Neked! Kihívást tud állítani eléd. Kicsit több ismétlést, kicsit nehezebb gyakorlatokat is képes vagy végrehajtani az edződ motiválása által, amit egyedül nem tennél meg. Összeszedett, felkészült , nem kapkod! Érti a szakmáját, szakmai tudása érezhető! Tud kérdezni, meg is hallgat! Benne van a tudásvágy a szakmája iránt, folyamatosan képezi magát, olvas a témában, utánanéz. Lelkileg is tud támogatni, melletted állni! A munkája iránt alázatos és elhivatott, látszik rajta, hogy imádja csinálni, és szívesen segít, örömét leli benne- hiszen ez is egy segítő szakma, amit csakis hivatásként lehet jól végezni!
Ha nincs lehetőséged személyes ismeretség alapján segítséget kérni, akkor alaposan böngészd az adott közösségi oldalt, szorgalmasan lapozgasd a posztokat, és tegyél fel nyugodtan különféle kérdéseket, mielőtt bárki étrendjét vagy edzéstervét kifizeted, -a valódi szakember szívesen beszél neked a munkájáról, a tudásáról, szívesen megmutatja a végzettségeit igazoló dokumentumokat, – győződj meg róla, valóban hozzáértő személyhez akarsz fordulni!
Ha tetszett a cikkem, oszd meg bátran, hátha van ismerőseid közt , akinek hasznos lehet! 🙂
Látogass el facebook oldalamra is!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: