A lustaságon kívül más oka is lehet a hízásnak, és a fogyás sikertelenségének. Több betegség akadályozhat a sikeres alakformálásban, az egészséges fogyásban. Ha Te már sokat próbálkoztál, és nem akar a siker eljönni, menj el néhány kivizsgálásra, azzal azonban nem árt ha tisztában vagy, milyen betegségek akadályozhatnak és mik a tünetek-könnyebb utána járnod! Ha kideríted a megmagyarázhatatlan hízás, vagy más egyéb furcsa jelek, tünetek okozóját, akkor már fél sikered van, ugyanis a gyógykezelés és rendszeres ellenőrzés mellett a megfelelő étrend alkalmazásával és mozgással biztosan sikert fogsz elérni.
Az anyagcsere betegségeknél sajnos a tünetek eléggé általánosak, mint azt majd fogod látni, és az orvosod sem feltétlenül szokott az általános tünetek alapján ezekre a betegségekre gyanakodni, ugyanis ezek a betegségek szinte mind civilizációs betegségek, nem klasszikus gyomor, epe, vese, stb egyéb megbetegedések, amiket általában igen könnyen diagnosztizálnak, kezelnek – és ezek az újabb keletű betegségek nagyanyáink korában még többnyire ismeretlennek számítottak az ő aktív, testmozgással teli, de stressz szempontjából nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb, lassabb életmódjuk miatt. Ezzel szemben a mostani ülő munkával teli és úgymond kényelmes, mozgáshiányos( mindenhová autóval, tömegközlekedéssel rohanunk) , rohanó, stresszel teli , rendszertelen életmód előhozta ezeket a betegségeket.
INZULINREZISZTENCIA
(Már a neve sem hangzik jól.) A cukorbetegség előszobájának is nevezik, és már itt Magyarországon sajnos több százezer nőt érint ez a betegség.
Mi ez a betegség?
Szervezetük működéséhez az energiát az emésztési folyamatok során a táplálékból előállított vérben keringő cukor biztosítja. A vér elszállítja szerveinkhez, és az inzulin nevű, hasnyálmirigy által termelt hormonunk segíti a sejteknek a cukor felvételét. A szervezet folyamatosan monitorozza önmagát: ha nincs cukor, nem kell termelni inzulint, ha van , akkor igen. A betegség kialakulásakor zavar van a cukor felvételben: egyes sejtek felveszik, mások nem tudják felvenni a cukrot, emiatt nő a vérben a vércukorszint, így a hasnyálmirigy egyre több és több inzulint termel, hogy eltüntesse a vérből a cukrot, a sejtek fel tudják azt venni. De mivel nem tudják felvenni, így emelkedett lesz a vércukor szint is és az inzulinszint is, emelkedett inzulinszint pedig (egészséges embernél is) hízáshoz vezet. Károsodhat több szerv is az emelkedett inzulinszint hatására!
Tehát a betegség röviden: bizonyos sejtek inzulinfüggő cukorfelvétele lecsökken.
Következmények
Ez a betegség egyáltalán nem kezelhető félvállról, nagyon komolyan kell venni! Ha ez az állapot hosszú ideig fennáll, akkor a hasnyálmirigy a folyamatos túltermelésben elfáradhat, és megszűnhet az inzulintermelés, kialakulhat a cukorbetegség. A hiperinzulinémia rossz hatással van a szervezetre: a petefészek és a mellékvese fokozott androgén hormon termelését váltja ki, az érőfélben levő tüszők korai sorvadását okozza, a májsejteket is károsítja. Mivel egyes szervek károsodhatnak, így lehetnek egyéb következmények is: károsodhat a petefészek, nehezített teherbe esés alakulhat ki, vagy meddőség , PCOS betegség is.
Tünetei
Anyagcsere egyensúly felborulása miatt hasi típusú elhízás jelentkezik. A hormonális egyensúly felborulása miatt jelentkezhet fokozott szőrnövekedés, bőrproblémák, fokozott tesztoszteron jelenlét a vérben. Ha a petefészek zavart szenved, akkor kimaradhat a menstruáció, vagy rendszertelen lehet, PCOS minden esetben IR-re is utal! (Jó hír, hogy IR nem feltétlenül jelent PCOS-t! )
Ha a tüneteid közt szerepel még:
- állandó fáradtság érzet
- állandó éhség érzet
- fokozott édességvágy
- étkezés utáni fáradtság
- bőrproblémák
- hízékonyság
- sikertelen fogyás
akkor mindenképp végeztess IR-ra irányuló vizsgálatot! Sima vérvétel még nem derít rá fényt, a vércukor szint még nem feltétlen tér el nagyon, de az inzulinszint ellenőrzése már mutatja, – a terheléses vércukorszint mérés. Ez az a vizsgálat, amikor vérvétel után meg kell innod egy pohár cukros vizet és meghatározott időközönként vesznek még vért tőled.
Veszélye lehet ennek a betegségnek, ha az orvosod nem hozza a tüneteket a betegséggel összefüggésbe és esetleg csak a tüneteket kezdi kezelni, nem oldja meg a betegséget-ami könnyen előfordulhat, hiszen lehet, hogy csak a kimaradozó, rendszertelen menzesz miatt fordulsz a nőgyógyászhoz, vagy esetleg a bőrproblémák miatt a bőrgyógyászhoz- a többi tünet szóba sem kell, hogy kerüljön. Gyakran hormonális fogamzásgátló felírásával akarja a bőrproblémát vagy a menstruáció problémáit rendezni az orvos, ami azokra megoldást is nyújt, de az alap problémádat nem kezeli! Másik nagy veszélye a kezelésre használt szer: Diane 35 néven futó, lehet , hogy többetek számára ismerős szer: általában bőrproblémákra rendeli az orvos, mellékesen fogamzásgátló hatása is van, nem fogamzásgátlóként van törzskönyvezve, de van ilyen hatása, és alkalmazása pontosan ugyanúgy működik, mint egy hormonális fogamzásgátló tablettának. Tehát egy gyakorlatilag hormonális fogamzásgátló a pattanásos bőr ellen! Nem mellesleg pedig egy nagyon veszélyes szer, itt el is olvashatod, mennyire! Sajnos közeli ismeretségem is volt ezzel a gyógyszerrel, szintén bőrproblémákra, és szerencsémre nálam csak sok- sok kellemetlen mellékhatást okozott: szedése kezdetén már állandó hányingert és rosszulléteket, majd hízást, narancsbőr kialakulását, visszerek megjelenését, gombás fertőzéseket. Ha valami ilyen hatással van a szervezetre, felborítva a normális hormonműködést, akkor valóban jó dolog ezt szedni?
Kezelése
1.A betegség a cukor anyagcsere betegsége, így ha a cukorbevitel egyenletes és szabályos, enyhébbé válnak a tünetek, az inzulinszint is javulni fog. Tehát egyik legfontosabb pillére az étkezés. Az egészséges táplálkozás alapelveinek betartásával a meghatározott napi szénhidrátbevitel egyenletes elosztásban, figyelembe véve az ételek rosttartalmát, inzulin kiváltását. Anyagcsere gyorsítás és a vércukorszint egyenletesen tartása a cél, ami fogyáshoz is vezet. Itt szintén nem az egetverő baromság címért versenybe szálló csodadiétákra gondolok, mert azokkal csak ártasz magadnak, sőt, lehetséges az is, hogy a betegség kialakulását is épp egy vagy több ilyen csodakúrának köszönheted. Napi 5-6 szor étkezés, fehérjedúsan, az egészséges étkezés alapelveit követve fehér cukor és fehér liszt és egyéb gyorsan felszívódó szénhidrát( fehér rizs, tészta,stb) mentesen, összetett szénhidrát bevitelre figyelve, emellett zöldségben, gyümölcsben gazdag étrend, zsírbevitelre szintén ügyelve- a szénhidrátbevitelt pedig kiszámolva elosztva egyenletesen a nap folyamán, a szervezet inzulinérzékenységét is figyelembe véve. A napi energiaszükségletet ( nem , kor, fizikai aktivitás, stb befolyásolja az egyéni napi energiaszükségletet) pedig biztosítani kell a szervezetnek, mert akkor tud működni! Ha megtanulod az anyagcserédet irányítani, máris nagyon jól kezeled a betegséget és a kellemetlen tünetektől el is lehet búcsúzni hamarosan!
2.Másik pillér a mozgás. A bevitt energiát fel kell használni! A mozgás mindenkinél -egészséges vagy beteg ,mindegy- javítja a sejtek inzulinérzékenységét. Heti 4-5 alkalom javasolt ebben a betegségben! Segít megszabadulni a súlytöbblettől, ami már magában az étkezéssel karöltve kezelni tudja az alap problémát, sokat javítva az állapoton. Mozgásnak nem a 3 perces boltig és onnan haza történő sétára gondolok, de a “porszívóztam és ablakot mostam” sem mozgás és szintén nem mozgás az , amikor edzés végén ugyanolyan jól nézel ki ,mint edzés előtt! A házimunkával jó esetben 100-200 kcal-t égetsz el egy óra alatt, de akkor intenzíven dolgozod végig az időt. Ez nagyon kevés, mint edzés. Egy jó edzésen 6-700 kcal, de ha súlytöbblettel rendelkezel, és így végzed, akár 1000 kcal is eléghet-de ennek végén patakokban kell folynia a víznek rólad, és igazán azt érzed, nincs erőd egy lépésre sem, remeg az összes megdolgoztatott izmod. Fontos a betegségben a testsúly optimalizálása, a súlytöbblettől való megszabadulás sokat javíthat az állapoton!
3.Harmadik az orvosi felügyelet és gyógykezelés. Fontos a folyamatos kontroll , a vizsgálatok és általában gyógyszerrel is kezelik a betegséget. Metformin hatóanyagú tabletta- a cukorbetegségben használatos gyógyszer ez, nem kimondottan és törzskönyvezetten az IR gyógyszerei, de nemzetközi orvoscsoportok kedvező tapasztalatokról írnak a tabletta alkalmazása kapcsán, már itthon is egyre több orvos rendeli. 2-3 hónapnyi használata már visszaállíthatja a menstruációs ciklust és a tüszőrepedést.
4.A negyedik pillér nem kevésbé fontos: stresszkezelés, a lélek és psziché kezelése. Nem maradhat el, ugyanis a túlságosan megfeszített tempó, a sok stressz, vagy annak nem megfelelő kezelése , a helytelen életmód segítette elő a betegség kialakulását. Önismeret gyakorlásával, stresszkezelő technikák tanulásával, ellazulást elősegítő technikák elsajátításával,megfelelő pihenéssel, kikapcsolódással, egészséges életmód kialakításának megtervezésével és kivitelezésével sokat tehetünk betegségünk ugrásszerű javulásáért. Az egészséges életmódnak a része a megfelelő pihenés, rekreáció! Ha Te folyamatosan csak dolgozol, hajtod magad, határidők, feladatok stresszelnek, olyan munkahelyed van, hogy nincs időd étkezni a 8 vagy netán 10, 12 (vagy vendéglátásban nem ritkán még több órás ) műszakodban, pihenni sem, nincs szabadság, nincs pihenés, nem mész el nyaralni, feltöltődni sem- biztos lehetsz abban, hogy mindent meg teszel egészséged rombolásáért, és ha nem az inzulinrezisztencia, akkor jön más betegség. Bármilyen munkaköröd van, nem éri meg, ha nem szánsz néhány percet a munkaidődből az étkezésre, egy pici pihenésre- ugyanis a főnököd nem fog meggyógyítani az inzulinrezisztenciából, nem is ő fog benne szenvedni, és nem ő lesz cukorbeteg vagy meddő- ha az alakul ki nálad. A stresszt meg kell tanulni levezetni, a feltöltődést meg kell szervezni tudatosan, önismeretet folyamatosan gyakorolni kell- figyelni kell önmagadra! TE vagy a legfontosabb!
Jól látható, hogy kezelése négy pilléren alapul-egymás nélkül, vagy ha kihagyod valamelyiket, a betegség makaccsá válhat, és csak azt veszed észre, nem javulsz, vagy nem nagyon változik jó irányban. Nincs értelme ezzel játszani, itt nemcsak a súlyod, vagy a formád, hanem a további egészséged vagy egészségkárosodásod lehet a következmény! Ha bizonytalan vagy az étrendben illetve a mozgásprogramban és a psziché kezelésében is tudok számodra segítséget nyújtani, keress meg bátran! Életmódváltó csoportomban nagy sikerrel dolgozunk együtt IR beteg hölggyel, sokadik kilójától szabadul már meg, facebook oldalamon időnként megosztom sikereit!
Folytatás következik: a következő részben a PCOS-t olvashatod el!
Ha érdekesnek, hasznosnak találtad a cikket, oszd meg bátran, hátha van ismerőseid közt is akinek hasznos lehet!
Értékes forrásomul szolgáltak:
http://www.webbeteg.hu/cikkek/nogyogyaszat/860/a-policisztas-petefeszek-betegseg-pcos
http://www.robertkorhaz.hu/
Képek forrása: Pixabay.com
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: