Az egészséges étrend részeként gyakran szerepel tejtermék (nem tej!) az étrendben, értékes fehérje és vitamin forrásként. Azonban a fogyást hátráltató tényezőként megjelenhet a laktóz érzékenység, laktóz intolerancia. Nagyon egyszerű okból vethet hátra ez a betegség: ha Te is a nagy átlaghoz tartozol, akkor egyszerűen kiiktatod a tejet, tejtermékeket az étrendedből a diagnózissal szembesülve, nem is mersz már ilyeneket fogyasztani, nehogy megint megjelenjenek a borzasztó kellemetlen tünetek. Nem tudod mit fogyassz, helyettük, vagy nem jót fogyasztasz. Ha kiiktatod teljes mértékben, értékes fehérjeforrásoktól fosztod meg az étrendedet, és egyszerűen nem fogsz tudni annyi mennyiséget bevinni a maradék fehérjeforrásból: húsból és tojásból , amennyire szüksége lenne a szervezetnek a fogyáshoz( fogyásnál itt természetesen az általam mindíg emlegetett mozgás+ egészséges és fehérjedús étrend kombinációjára gondolok, és nem a divatfogyókúrákra, csodaszerekre, stb)
Mi ez a betegség?
A laktózt- a tejben található cukrot- a laktáz nevű enzim bontja az emésztési folyamatok során a vékonybélben felszívódó egyszerű cukrokká, galaktózzá és glükózzá. Így tudja a szervezet hasznosítani. A betegségben a laktáz enzim hiányzik, ez laktóz intolerancia, nem tudja bontani a tejcukrot az emésztési folyamat, nem emésztődik meg, nem szívódik fel, hasmenést , görcsöket, puffadást okoz. A laktáz szintje születéskor a legmagasabb, majd az életkor előrehaladtával egyre csökken a szintje a szervezetben, gyakran a 20. – 40. életév közt jelentkezik a betegség.
A betegség kialakulásának oka
A laktázszint a születés után a legmagasabb, ezután fokozatosan csökken. Az emlősállatok génjeibe az van beprogramozva, hogy a tejre, a tejcukorra csak az élete első szakaszában van szüksége, így ennek az enzimnek az aktivitása meg is szünik, így mindenki veszélyeztetettnek számít, de nem feltétlenül alakul ki mindenkinél az érzékenység. Másodlagos laktóz intoleranciát egyes betegségek válthatnak ki: egy fertőzés következtében kialakult gyomor-bélhurut , vagy antibiotikum kezelés, lisztérzékenység, crohn betegség, sugár-kemoterápia, cukorbetegség is- a betegség kezelésével a másodlagos laktóz intolerancia gyógyítható lehet.
Hogyan ismerheted fel?
A tej vagy tejtermék fogyasztást követően laza , hasmenéses széklet, puffadás, hasi görcsök, hasi fájdalom, hányinger, teltségérzet jelentkezik.
Diagnosztizálása
Elsőként, ha gyanúd van, akár magad számára is tehetsz egy próbát: elhagyod néhány napig étrendedből a tejet, tejterméket- ha tünetmentes vagy, akkor tegyél egy próbát, fogyassz tejet, nézd meg szervezeted reakcióját! Ha gyanú áll fenn, fordulj mindenképp orvoshoz, ne maradj meg a gyanúnál! Orvoshoz fordulva gasztroenteológus foglalkozik ezzel a problémával, vizsgálatai lehetnek:
- fizikális vizsgálattal a hasi érzékenység, haspuffadás
- laboratóriumi vizsgálat: a székletből laktóz mutatható ki, ami normális esetben nincs
- laktóz teszt: laktóz fogyasztást követően mérik a vércukor emelkedésének mértékét
- hidrogén kilégzési teszt: laktóz fogyasztást követően 3 órán át mérik a kilélegzett hidrogén mennyiségét félóránként
- laktózmentes étrend szintén szerepet kap az orvosi diagnosztizálásban is
- amennyiben másodlagos, szerzett laktóz intolerancia gyanú áll fenn a diagnosztizáláskor, további vizsgálatokkal bizonyosodhat meg orvosod róla: képalkotó eljárások, tenyésztés, endoszkópos vizsgálat. A kiváltó betegség( ami lehet gyomor-bélhurut egy fertőzés következtében, vagy antibiotikum kezelés, lisztérzékenység, crohn betegség, sugár-kemoterápia, cukorbetegség is) kiderítésével a másodlagos laktóz intolerancia gyógyítható lehet.
Kezelése
Laktóztartalmú ételek , italok elhagyása. Nem gyógyítható, azonban vagy diéta laktózmentesen, vagy a megfelelő enzim szedésével karban tartható a betegség.
Helyettesíthetőek ma már laktózmentes tejtermékekkel, laktózmentes tejjel is, azonban csak óvatosan járj el ezekkel a termékekkel! Fontos tudni, hogy a legtöbb ilyenben már cukor formában van a tejcukor, tehát cukrot fogsz vele enni, ami a fogyásnál nem kívánatos. Át kell böngészd a termék cimkéjét,- ami hozzáadott laktáz enzimmel készül,(pl. vaj van ilyen) az jól fogyasztható laktózmentes termék! Laktózmentes termékként növényi sajtokat,növényi tejszineket is találsz, ami nem a legjobb választás, mert csakis zsíradékból állnak, az értékes tápanyag fehérje nélkül, és általában az élemiszeripari nem jó minőségű, sokszor hulladék zsíradékból készülnek. A sokszor divatból is fogyasztott egészségesnek cimkézett laktózt nem tartalmazó szójatej, kókusztej, rizstej,… fehérjében szintén szegény, és gyakran (bio vagy sima) nádcukrot tartalmaz, ami ugyanolyan, mint a cukor. Laktózmentes a Liga margarin( és van még margarinfajták közt ilyen), de ezeket egyébként sem ajánlom, az előállításuk módja miatt az egsészéges étrendben- a szervezet számára nehezen emészthető a hidrogénezett zsíradék és a sok adalékanyag, ami benne található, -hátráltatja az egészséges testsúly kialakítását, és elősegíti a narancsbőr előfordulását!
A laktóz intolerancia enyhébb formájában a feldolgozott formáját a tejnek- túró, joghurt, sajt- jól fogyaszthatod, semmilyen tünetet nem okoznak, a tejet kell kerülni, -amit egyébként is javaslok minden, laktózintoleranciában nem szenvedő, egészséges felnőttnek! A savanyított tejtermékek elkészítése során a baktériumok a laktózt használják fel a szaporodásukhoz, így csekély mértékben marad laktóz benne. Ha nem enyhébbik formájú a betegséged, nagyon jó megoldás, ha szükséges a laktáz enzim, ami tabletta formájában kapható, a hagyományos tejtermékek fogyasztásakor be kell venned. Egyik legjobb megoldás, hiszen így az összes fehérjét és vitamint, ásványi anyagot(B1, B2, B12 vitamin, A, D vitamin,niacin, folsav, kalcium,cink, kálium) beviszed a megfelelő formátumú tejcukrorral együtt- és az emésztését biztosítod az enzimmel.
Jó hír, ha szoktál fogyasztani, a tejsavóalapú fehérjaturmixot nem kell száműzd , laktózmentes változatban is tudsz vásárolni!
Figyelem! Nagyon sok minden tartalmazhat laktózt: egyes gyógyszerek, vagy sokféle, az egészséges étrendben egyébként nem nagyon szereplő ételféleségek : levesporok, salátaöntetek, konzervek, felvágottak,krémsajtok, csokoládék, instant kávék, ételporok,mesterséges édesítőszerek de egyes fűszerkeverékek és kiflik, kalácsok, péksütemények is.
Ha tejfehérje allergiád is van egyúttal, ami szerencsére elég ritka, akkor semmilyen formában nem vihetsz be tejet, tejterméket. Helyettesítése így elég nehéz, de a változatos étrend érdekében itt alkalmazhatsz Totut, ami tojástúró- tojásfehérjéből készül, túró állagú, édesen, sósan, bárhogy túrót helyettesíthetsz vele, és itt ebben a betegségben viszont már kénytelen vagy növényi alapú sajtot, tejszint fogyasztani, de próbáld a szójasajtot ,a Tofut inkább, ha bírja szervezeted, a tejfölt, tejszínt pedig helyettesít a Totuval turmixolva kis növényi tejszínnel, vízzel! A tejsavólapú fehérjeturmixot nem fogyaszthatod a tejfehérje miatt, viszont kaphatsz marhafehérjéből készültet, vagy növényi alapút. pl. rizsfehérjét tartalmazó készítményt, amivel egyrészt az edzések utáni fehérjeszükségletedet fedezheted, és az étrendedet is feldobhatod, változatossá teheted, fehérjével dúsithatod!
Ha tetszett, hasznosnak találtad a cikket, ne fogd vissza Magad, oszd meg bátran, hátha van ismerőseid közt is ,akinek hasznos lesz!
Látogass el facebook oldalamra is , sok hasznos olvasnivalót, motivációt találsz!
Képek forrása: pixabay.com
Szintén értékes forrásaim voltak: http://www.webbeteg.hu/cikkek/emesztorendszer/870/laktoz-intolerancia
http://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/laktoz-intolerancia
Kommentek