Általánosságban az embereknek a fogyással akad gondjuk: kellene fogyni, nem megy a fogyás, megmagyarázhatatlanul hízik fogyás helyett, és sorolhatnám még sokáig a hasonló problémákat. Azonban azon kevesek mellett, akinek nincs gondja a súlyával, külsejével, vannak, akik túlságosan vékonyak, nagyon nehezen tudnak hízni( jujj, milyen sokan irigyeljük őket 🙂 ). Túlságosan vékony több okból lehet valaki. Lehetséges fogyókúra miatt, illetve táplálkozási zavarok miatt is- ezekkel most nem foglalkoznék, mert ezek pszichológiai problémák, egy egyszerű életmódváltással nem lehet megoldást találni rájuk, nem lehet kigyógyulni a betegségből, a testképzavarból.
Annak van nehéz dolga, aki alkatilag tartozik a vékony testalkatba, -ez a modell testalkat hétköznapi nyelven, testépítés szempontjából pedig ektomorfnak nevezzük. Jellemzői : vékony,nyúlánk test, hosszú izmok, többnyire a testmagasság sem kevés, tehát magas az illető, vékony a csípő, vékony a váll is, végtagok hosszúak, kevés a zsír a testen, az anyagcsere pedig gyors. Nehezen hízik, de ezzel együtt nehezen izmosodik az ilyen alkattal bíró ember.
Kép forrása: http://www.alon.hu
A tényleges cél izmot magadra pakolni, nem zsírt! Hiszen nem a hurkák számát szeretnéd a hasadon, combodon növelni, hanem szélesebb, tömegesebb, formásabb szeretnél lenni a túl vékony, törékeny testhez képest.
Két alappillére van a sikeres és formásra “hízásnak”: a táplálkozás és a mozgás! ( Feltételezve, hogy Te az egészséges hízni vágyók csoportjába tartozol! )
Táplálkozás: a gyors anyagcsere miatt és az izomfejlesztést elősegítendő a kalóriabevitelt fokozni kell. Napi 6-7 étkezést lehet beiktatni, a 3 főétkezés mellé több kisétkezést.
A megszokott, átlag magyar táplálkozás általában gazdag egyszerű szénhidrátban, és zsírokban is, minőségi összetett szénhidrát, rost fogyasztás alacsony, minőségi fehérje fogyasztás szintén általában alacsony. Azt tisztáznunk kell máris, hogy töltött pulyka nuggets, és pipifasírt vagy virsli nem minőségi fehérjeforrás, de a joghurt sem az! Szénhidrátot testtömeg kilogrammhoz lehet szabni: általánosságban 3 g / testtömeg kilogramm szénhidrát napi fogyasztása már tömegnövelő hatású lehet, vagy ha még kevésnek bizonyul, innen lehet tovább növelni a mennyiséget. A szénhidrátok közül az összetett szénhidrátot kell előnyben részesíteni, az egyszerűeket kerülni: fehér liszt és fehér lisztből készült ételek, sütemények, péksütemények, cukor és cukorral édesített ételek, cukrozott üdítőitalok, fehér rizs. Helyettük teljes kiőrlésű gabonák és abból készült ételek, péksütemények, natúr pelyhek(búza, zab, rozs, …) , tojás nélküli durum, vagy tönköly tészta, barna rizs, cukor helyett pedig természetes édesítőt, például steviát fogyassz! Energiaszolgáltató tápanyag főként, de az izom építéshez nagyon szükséges a jó minőségű szénhidrátok bevitele az egészség mellett. A fehérjefogyasztás szükséges a sejtek építése miatt, az izomsejt is fehérjéből épül fel. Így a fehérjebevitelt is szintén célszerű növelni napi 1,5 g – 2 g /testtömeg kilogramm mennyiségre: a színhúsok, ami lehet csirke, pulyka,sertés, marha , hal- mellett a tojás és túró tartalmaznak jó minőségű és mennyiségű fehérjéket. A zsírfogyasztást pedig célszerű csökkenteni egyszerű konyhatechnológiai eljárásokkal: grillezett, roston sült, párolt ételek minimális zsiradékot igényelnek. Az olajban sült bundázott ételek rengeteg zsiradékot szívnak magukba, így nem javasolt fogyasztásuk.
Sport: testmozgásra az izomfejlesztés miatt nagy szükség van, de ha a lányoknál oly közkedvelt kardiónak nevezett mozgásokat űzöd csak( a futópad, a szobabicikli, taposó- lépcsőző, ellipszistréner és társai tartozik ide) , akkor nem a megfelelő mozgást választottad. A kardió mozgások is fontosak az állóképesség fejlesztése, a légzőrendszer, szív és érrendszer egészsége, edzése érdekében, azonban izomfejlesztő edzésekkel ki kell egészítened. Saját testsúllyal, vagy súllyal végzett munka,a HIT,vagy a HIIT edzések nagyszerű eredményt hozhatnak izomfejlesztés terén. Ha megtaláltad a megfelelő edzés formát, és űzöd is, az edzés minősége lehet még kérdés. Az nem edzés, amikor full sminkben, frizurában izzadságcsepp nélkül fejezed be az edzésedet! Amikor még utána képes vagy táncolni menni, vagy még a futópadon 45 -50 perceket sétálni, kocogni- na akkor biztos, hogy nem edzettél teljes erőbedobással! Ha az utolsó két ismétlés már csak hatalmas erőfeszítések árán megy, és az utolsó percekben azt érzed, hogy elfogy a levegő – na akkor edzel! Magas pulzusszámon dolgozz, feszegesd a határaidat, amikor más feladja, Te még tegyél hozzá két ismétlést!
Nehéz izmosodni, de ha figyelsz étkezésedre és edzéseidre, akkor sikerül izmot növelni, és ennek a testalkatnak jellegzetességeként nagyon szép formás lesz az izom!
A kép forrása: http://www.alon.hu
Étkezésed egyénre szabásáért keress bátran!
Ha szeretnél motivációra találni, látogass el facebook oldalamra is!
Ha úgy érzed, hasznos a cikk, oszd meg bátran másokkal is! 🙂