Ha Te is kihagytad az edzéseket nyáron, akkor ősszel újrakezdőnek minősülsz. A legrosszabb amit tehetsz, ha arra gondolva, hogy úgyis itt a rossz idő, a sok ruha eltakar úgyis, nem kezdesz edzeni , majd elég lesz tavasszal- hát ez tényleg a legrosszabb választás! A láblógatással eltöltött ősz és tél, akár 8- 10 plusz kilót is rád pakolhat, azt pedig nem fogod hirtelen felindulásból tavasszal eltüntetni, mire itt a bikiniszezon! Az ősz egy új évszak kezdete, a megújulásé is lehet, elolvashatod egy előző cikkemben itt!
Bár én a folyamatos edzések, és egészséges életmód híve vagyok, de van aki a nyári sűrű programok, hosszú világos nyári esték , nyaralások , kiruccanások , vagy egyszerűen a hőség miatt kihagyja az edzéseket. Ne akard behozni első edzéseden a kihagyott időt, esetleges lelkiismeret furdalásból! Ha két hónap vagy esetleg több is kimaradt edzéseidből, fogadd meg a tanácsokat az újrakezdéshez!
Ne akard ugyanott kezdeni, ahol tavasszal abbahagytad!
Egyrészt az állóképességed oldaláról nézve , azzal kell számolnod, hogy az állóképességed nem ugyanaz, romolhatott több hónapnyi lazulás alatt, tehát kevesebb terheléstől magasabb lehet a pulzusod, nem tud elegendő oxigénnel ellátni a tüdő. Levegőért kapkodsz, nem bírsz ugyanannyi távot teljesíteni, vagy időt végigdolgozni, anélkül, hogy meg ne állj, és hagyj kis időt a pulzusodnak csökkenni. Legjobb ,amit tehetsz, ha hagysz is megfelelő időt a szervezetednek. Állóképességi sportnál( például futás, kerékpározás, vagy kardió gyakorlatok) kisebb tempóval kezdj! Egy edzésen belül rövidebb időintervallumokat dolgozz végig, hagyj a pihenésre kezdetben hosszabb időket. Az intenzitást is vedd még kicsit vissza, ne legyen a tempód a régi, hanem csökkents rajta keveset! Az intervall edzés a leghatékonyabb: azt jelenti, hogy megadott időegységet töltesz munkával, és megadott időegységet pihenéssel, vagy pedig edzetteknél már csak kisebb tempójú munkával pihenő szakasz helyett. A kettő folyamatos váltakozása az intervall edzés. A nagyszerűsége, hogy az időegységeket szinte bárhogyan variálhatod. Kezdőként a pihenésnek hagyj több időt, majd minél edzettebb leszel, csökkentsd, növeld a munka idejét,és/vagy tempóját! Ha elég jó állóképességgel rendelkeztél, akkor ne aggódj, pár edzés és ismét a régi leszel- a test képes újra visszaállni a régebbi jó állapotra, de ha nem voltál túl jó állóképességű, akkor sem kell megijedni, javulni fog, de a türelmet ne felejtsd el, és tedd mellé a kitartást is! Rendszeres , és tudatosan növelt terhelésre beállított edzésekkel az állóképességed szárnyalni fog!
Izomerő szempontjából nézve, számolnod kell azzal, hogy az az izom, amit nem foglalkoztatsz, le fog épülni. Az izom a legenergiaigényesebb szövet testünkön, fenntartása a szervezetnek nem gazdaságos, ha nincs terhelés, nem kell, hogy izmok díszelegjenek rajtunk, csak mert szép formát adnak- leépíti a szervezet. Izomnövelő edzés szempontjából már egy hét kihagyás is érezhető lehet, ha pedig egész nyár kimaradt, akkor (néhány nagyon szerencsés, ritka kivételtől eltekintve) biztosan fogod érezni az izomerő csökkenését, esetleg már körfogatban is csökkent a comb, a kar. Azonban ettől sem kell megijedned, az izomerő az izomtömeggel együtt újra növelhető! Ha súlyt használsz edzéseidhez, ne a tavasszal használt súlyokat vedd elő, hanem vegyél kézbe kisebbeket, az ismétlésszámokat is csökkentsd! Akár szükség lehet az első hetekben még a sorozatszámok csökkentésére is, nem az a célod, hogy egy hétig tartó izomlázat okozz első újra kezdő edzéseden, hanem ésszerűen visszaállj edzeni! A hirtelen izmaidra zúdított nagy terheléstől akkora izomláz is kialakulhat, hogy be is lázasodhatsz, munkaképtelenné válhatsz, és az edzésnek nem ez a célja, hanem épp az erőd növelése, a fitt állapot elérése! A saját testsúlyos edzésnél a használt súly adott , így az ismétlésszámokat és a sorozatszámokat tudod csökkenteni , illetve intervall edzésnél szintén a munka idejét csökkentsd,a pihenőidőt növeld meg kezdetben! Az edzés intenzitását csökkentheted még egy trükkel: használd a gyakorlatok könnyített változatát első újra kezdő edzéseken, bátran térj vissza a kezdésnek használt könnyített, vagy rávezető gyakorlatokhoz! Hidd el, elegendő terhelést nyújtanak pár hónapnyi kihagyás után!
Idén nyáron kihagytad az edzéseket, jövő nyáron már fontold meg: nyáron gyorsul az anyagcserénk, így ugyanaz az edzés, amit télen végigcsinálsz, sokkal jobban felpörgeti az anyagcserét, sokkal gyorsabban hoz eredményt a szálkásításban ( nyáron szinte mindenki szálkásodni szeretne, vagy nem? ), vagy egyszerűen csak a formád megtartásához egy rövidebb, kevésbé intenzív edzés is ugyanolyan hatásos- hát nem vétek így kihagyni a nyári edzéseket, csak mert meleg van nyáron?
Ha hasznosnak találtad a cikket, a megosztást köszönöm, minél több embernek segíthessen! Like-olni is szabad! 🙂
Ha felkeresnéd facebookon oldalamat, megteheted itt!
Képek forrása: pixabay.com és saját képek
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: