“AZ EGÉSZSÉG NEM A BETEGSÉG, VAGY A FOGYATÉKOSSÁG HIÁNYA, HANEM A TESTI-LELKI ÉS SZOCIÁLIS JÓLLÉT ÁLLAPOTA” (WHO)
Végre újra itt! Újra van lehetőségem írni hosszabb kihagyás után. Remélem már vártad az újabb olvasnivalómat, kedves olvasó! ♥
Nem volt egyszerű ez az időszak ,ez az eddig eltelt pár hónap, senkinek sem a családból. Párom ősszel megbetegedett, múlt év végén , decemberben majdnem bele is halt szívbetegségbe,(aminek különösebben jellemző előjele, tünete nem volt) és a különféle vizsgáltok dacára majdnem utolsó pillanatban lett diagnózis és kezelés!
Köszönet érte a Greens egészségközpontnak és a Honvéd kórháznak!
Egy gyermek hajszál híján apa nélkül maradt… egy szerető társ majdnem elhagyott….
Volt mit átgondolni ebben az időszakban. Azt hiszem, az egészség, mint érték, még jobban felértékelődött a szememben. Ha egészséges vagy, azt gondolod ez örökre szól, sérthetetlen, az egészség hiányát elképzelni sem tudod.
“Az egészség nem a betegség, vagy fogyatékosság hiánya, hanem a testi -lelki és szociális jóllét állapota”(WHO)– már a szakdolgozatom is ezzel a mondattal kezdődött, mindig érdekelt az egészség, az egészséges életmód. Az egészség tehát nemcsak a betegségek hiányát jelenti, , vagy a rokkantság hiányát, hanem a teljes fizikai, mentális és szociális jóllétet. Fordítsuk le a mondatot egy részlettel: ha nem vagy beteg, de rengeteg a stressz, ami ér, lelkileg egészséges vagy? Jóllétben élsz lelkileg? Ugye nem? A tested pedig még lehet egészséges(vagy annak látszik). Azonban, ha lelkileg nem vagy rendben, jönnek előbb vagy utóbb a testi tünetek, betegségek.
Az egészséges életmód (összetevői: az egészséges táplálkozás, elegendő testmozgás, pihenés, rekreáció, testi és lelki higiéne) sem ad garanciát a betegségek elkerülésére. Minden lehetséges módot megragadsz, kerülöd az egészségkárosító szokásokat , egészségkárosító szerek használatát, próbálod minél jobban megőrizni egészségedet. Platon szerint: „Az egészségre ügyelni az élet legnagyobb nehézsége”. A testünk nagyon érzékenyen reagál minden őt ért ingerre. A hormontermelés azonnal változik, reagál a kialakult új és új helyzetekre-megváltoztatva az egyes szervek működését, felborítva nagyon könnyen a kényes egyensúlyt. Gyakran és hosszan tartó “felborulások” vezetnek a betegségek kialakulásához.
Nem könnyű az egészséges életmód sem- ellenállni a sok egészségtelen étel csábításának, a sok reklám hamis vágykeltésének, a hirdetésekben okos módon megfogalmazott vágyaknak az egészségtelen ételek, italok iránt , ebben a felgyorsult világban lelassítani és figyelemmel lenni önmagadra, a stresszel teli napokban kerülni, minimálisra csökkenteni a stresszt, -de érdemes az egészségedért dolgozni! Ha egészséged nincs, semmid nincs!
Te figyelsz az életmódodra? Próbálsz egészségesen élni? Tudatos vagy?
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: